Filmy komediowe

Filmy komediowe szczególnie nadają się, gdy chcemy odpocząć czy uciec od problemów. Ich cele jest wywołanie śmiechu u widzów. Komedia istniała już wiele wieków temu obok tragedii, a pierwszy film komediowy powstał w 1895 roku i był to „Polewacz polany” braci Lumiere. W komedii chodzi o efekt, jaki wywoła na widzu, tematyka może być dowolna.
Twórcy sięgają i po żart sytuacyjny, i po satyrę – komentując wydarzenia polityczne. Film komediowy wywodzi się ze slapsticku (burleski), który oparty był na gagach. Ze slapstickiem związane jest nazwisko Macka Sennetta, a także komików – Charliego Chaplina, Bustera Keatona i Harolda Lloyda. Kiedy do filmu wszedł dialog to właśnie on grał ważną rolę w procesie rozśmieszenia ludzi.
Mistrzami dialogu komediowego byli bracia Marx („Kacza zupa”). Popularna staje się także farsa, a więc filmy z Louisem de Funesem. Następnie komedie zaczynają bazować na inteligentnych dialogach, które niekoniecznie muszą trafić do wszystkich odbiorców (komedie Woody'ego Allena), a także na absurdzie (kabaret Monty Python i jego produkcje). Z komedii wyrastają takie odmiany jak czarna komedia, komediodramat czy komedia romantyczna. Ta ostatnia mniej skupia się na śmieszeniu widza, a bardziej na pokazaniu miłości dwójki bohaterów i doprowadzenia ich do szczęśliwego zakończenia. Obecnie w komediach, które możemy obejrzeć w kinach czy telewizji, królują te oparte na żarcie rozumianym przez ogół. Jednak z szerokiego wyboru filmów komediowych możemy wybrać, na jaką produkcje mamy ochotę i jaki humor nam odpowiada.
Z wyborem komedii do wspólnego oglądania należy uważać – ile ludzi, tyle gustów. Każdego z nas bawi nieco inny humor. Komedie pozwalają nam odpocząć, ale też poprawią nam humor, pozwolą poczuć się lepiej.