Gry planszowe

Gry planszowe pozwalają poszerzyć wiedzę, wytężyć szare komórki, ale też zrelaksować się, rozerwać, poznać nowych ludzi. Do najstarszych gier należą: młynek, tryktrak, królewska gra z Ur, wari, senet. Najstarsze z gier planszowych powstały jeszcze przed naszą erą. Obecnie gry planszowe znowu stały się modne i doceniane, jednak nie zawsze tak było. Jeszcze kilka lat temu popularniejsze były ich internetowe wersję – można było przez Internet zagrać w szachy, chińczyka czy sudoku. W tradycyjnych gier gracze korzystają z pionków, kości i planszy. Obecnie jednak nie wszystkie gry tak wyglądają, do wielu używamy głównie kart, w niektórych też plansza tworzona jest w trakcie rozgrywki.
Obecnie jednymi z najpopularniejszych gier planszowych jest Monopol, Scrabble czy Tabu. Gry te są zupełnie różne, wszystkie jednak bazują na kreatywności twórcy, na zdolności logicznego myślenia. Niektóre gdy mogą wymagać od nas większego umysłowego zaangażowania, a niektóre nastawione są głównie na rozrywkę i dają nam możliwość odstresowania się. Niektóre ze współczesnych gier są osadzone w konkretnym czasie i rzeczywistości – może to być średniowieczny dwór czy też odległa galaktyka. Twórcy tak zwanych eurogier odchodzą od używania kostki, aby wyeliminować element losowy w grze, a doprowadzić do tego, żeby los gracza zależał jedynie od jego inteligencji i zdolności logicznego myślenia Popularne w ostatnich latach są gry na zręczność i spostrzegawczość, takie jak Jungle Speed czy Dobble.
Innym często wybieranym typem są gry pobudzające naszą wyobraźnie, które mogą okazać się idealne na imprezy. Do takich gier należy Dixit, Koncept, 5 sekund, Tabu czy Story Cubes. Są także gry pobudzające wyobraźnie, a dodatkowo zmuszające nas do „ruszenia się z miejsca”, na przykład Activity.

Gry planszowe są świetnym sposobem, aby grupa ludzi lepiej się poznała i zintegrowała, a dodatkowo zrelaksowała i świetnie bawiła.

Related Posts