Kabaret jest formą sztuki widowiskowej, która często ma charakter satyryczny. Przedstawienia teatralne polegają na prezentowaniu krótkich przedstawień, skeczy. Początki kabaretu sięgają XIX wieku, a dokładnie Francji lat 80. tego wieku. Początkowo kabaret był miejscem gromadzącym artystów. Kabaret ten znajdował się w Paryżu, w podejrzanej Masaż leczniczy Warszawa dzielnicy. Wkrótce nazwę miejsca zmieniono na Chat Noir. Spotkania miały charakter zamknięty, były pełne swobodnej formy artystycznej, improwizacji.
W wykonywanych piosenkach poruszano tematy społeczne i polityczne. Władzę ośmieszano, używano do tego absurdu. Czarny Kot stał się coraz popularniejszy, coraz więcej mówiło się o stosowanej podczas przedstawień satyrze. Kabaret przeniósł się z nieciekawej dzielnicy na ulicę Victor Masse. Nieco później niż Czarny Kot powstał słynny na całym świecie Czerwony Młyn (Moulin Rouge). Kabaret wyróżniały występy taneczne.

W XIX wieku kabaret rozwijał się także w Niemczech, jednak tam trafiał na cenzurę i mniejszą swobodę. Kabaret był tam kojarzony zarówno z miejscem spotkań artystów, jak i z konkretną ich grupą.
Ówczesny kabaret znacznie różni się od tego końca XIX wieku. Stawia się głównie na humor, mniej na występy taneczne czy wokalne.

Related Posts