Oglądanie filmów animowanych może być świetnym sposobem spędzania czasu nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Film taki wykorzystuje obrazy, często ręcznie rysowane, które na klatkach filmu pokazują dane fazy ruchu. Obecnie kreskówki tworzy się głównie wspomagając je komputerowo. Obrazy są interpretowane przez mózg człowieka jako płynny ruch. Film animowany może poruszać zróżnicowana tematykę, być uniwersalny, ale także kierowany typowo do dzieci czy tylko dla dorosłych.

Stosuje się różnorodne sposoby animacji, takie jak animacja rysunkowa, lalkowa, plastelinowa, pikselacja, animacja 3d, wycinankowa czy kolaż.

W tworzeniu animacji istnieje zbiór reguł i zasad. Postacie powinny przede wszystkim ruszać się naturalnie, ruch tancerki, która chce tańczyć, zaczyna się więc od zgięcia kolan.
Odbiorca animacji powinien też być pokierowany tak, żeby widział, co w danej scenie jest najważniejsze. Ruch postaci i przedmiotów musi być też zgodny z prawami fizyki – czyli łączyć się z pewnymi następstwami, być płynny. Akcja dzieje się też w określonej przestrzeni, jest trójwymiarowa, występuje drugi plan i mniej lub bardziej istotne elementy, które składają się na realność animacji.

Seriale animowane zawierają kilkadziesiąt filmików animowanych o losach bohaterów. Są różnorodne – o takiej tematyce, która akurat nas interesuje, i dla dorosłych, i dla dzieci. Popularne w ostatnich latach są japońskie kreskówki – anime, których bohaterowie są zwykle wyraziści, a ich uczucia czy gesty wyraźnie zaakcentowane.
Kreskówki są świetną formą rozrywki dla ludzi w różnym wieku, nie tylko bawią, ale także uczą.

Related Posts